Med Litterërnst vill Wasa Teater skapa ett levande rum för litteratur i hjärtat av Vasa och stärka teatern som kulturell mötesplats. Lokalen på Ernst Salonger har varit en träffpunkt för samtal sedan 1886, och med den nya serien fortsätter teatern den traditionen. Varje träff leds av en moderator från SÖL och är utformad som ett avslappnat AW, där samtalet formas av författaren, böckerna, idéerna och av publiken. Ernst Salongers bistro serverar drycker under kvällen, och det går att köpa signerade exemplar av författarnas böcker.
Evenemangen är gratis och alla är välkomna.
Höstens och vårens författare
Programmet samlar en bredd av finlandssvenska röster, från etablerade poeter till debutanter och prisbelönta romanförfattare:
Ulrika Hansson – 2.9.2026, aktuell med De oförlåtna, en episk western i nordisk tappning
Ralf Andtbacka – 7.10.2026, Runebergsprisbelönad poet, aktuell med I Högländerna eller Nederländerna
Simon Ventus – 4.11.2026, aktuell med nordic noir-thrillern Män som hatar män
Thomas Lundin – 30.11.2026, aktuell med boken Första julhjälpen
Anna Möller-Sibelius – 13.1.2027, poet och kritiker, aktuell med diktsamlingen Transition
Amanda Nylund – 3.2.2027, bildkonstnär och författare, aktuell med Jag vill berätta för dig att framtiden finns
Matilda Gyllenberg – 10.3.2027, journalist på Svenska Yle, aktuell i Vasa i samband med premiären av Hundra dagar hemma. Hon berättar också om de två andra delarna i serien.
Axel Åhman – 7.4.2027, författare och komiker, A:et i melodifestivalvinnande KAJ. Hans roman Eldsjäl produceras på Stora scen hösten 2027.
Genom att lyfta fram finlandssvensk litteratur och författarskap vill projektet stärka det svenskspråkiga kulturarvet och identiteten i Österbotten samt skapa synergier för litteraturen i hela Svenskfinland.
Praktisk information
Plats: Ernst Salonger, Wasa Teater, Sandögatan 7, Vasa
Tid: Månatliga träffar september 2026 – april 2027
Pris: Gratis inträde
Biljetter: Evenemanget är gratis, men platsbokning rekommenderas via Wasa Teaters webbsida eller biljettkassa.
Litterërnst genomförs i samarbete med SÖL samt Ernst Salongers krögare Kenny Sundqvist och Suvi Mäntylä.
För mer information kontakta:
Simon Ventus, försäljningschef, Wasa Teater
06 3209 316
simon.ventus@wasateater.fi