Unga blir medskapare i Wasa Teaters nya satsning Teater och Demokrati

Wasa Teater lanserar under spelåret 2026–2027 den interaktiva workshophelheten Teater och Demokrati, där ungdomar får utforska frågor om demokrati, delaktighet och samhällsengagemang genom teaterns metoder.
Workshoparna riktar sig till unga i åldern 14–19 år och kombinerar forumteater, rollspel och improvisation med diskussioner om aktuella samhällsfrågor. Målet är att ge unga en möjlighet att uttrycka sina åsikter, lyssna till andras perspektiv och reflektera över sin egen roll i samhället.
Det som gör projektet unikt är att deltagarnas tankar och idéer kommer att ligga till grund för ett nytt teatermanus. På så sätt blir ungdomarna själva medskapare till en framtida föreställning som planeras turnera i Svenskfinland.
Teater och Demokrati leds av teaterpedagog och projektkoordinator Jakob Johansson tillsammans med dramaturgerna Per Ehrström och Harriet Abrahamsson.
Projektet är en del av det nationella projektet Kultursnacks, vars syfte är att stärka barns och ungas kulturdelaktighet. Kultursnacks leds av Luckan och finansieras av Europeiska socialfonden Plus (ESF+).
Teater och Demokrati kan beställas till högstadier och utbildningar på andra stadiet under hösten 2026 och våren 2027.